אודות

הרב מיכאל גרץ נולד בלינקולן נברסקה. הוא למד באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ובבית המדרש לרבנים בניו יורק שם הוסמך לרבנות ב1967. הוא קיבל פרס לשבח בליווי רוחני ובתלמוד. הוא כיהן כמנהל החינוכי של מרכז היהודי של ניו סיטי, ניו יורק, והיה חבר בצוות מחנה רמה ומחנה סג'ווין.
ב1967 הרב גרץ עלה עם אשתו נעמי לישראל, ועבד כעוזר לעורכים הראשיים של אנציקלופדיה יודאיקה, וגם כתב בה כמה ערכים על מחשבת ישראל. ב1973 הרב גרץ שרת בצה"ל במלחמת יום הכיפורים בחברה קדישא הצבאית של פיקוד מרכז, והמשיך לשרת במילואים עד שחרורו ב1991. אחרי סיום שירותו הפעיל בצה"ל ב1974, הוא התקבל כרב קהילה בקהילת מגן אברהם בעומר, ובו בזמן כמרצה בכיר למקרא ותרבות ישראל במכללת קיי בבאר שבע, שם תפקד כראש המחלקה. ב1998 הרב גרץ ייסד את מרכז שילוב בנגב, מרכז חינוכי לערכי היהדות, והוא ועזר למרכז לפתח ולהפעיל תכניות רבות לחינוך עממי בידע על היהדות ובלימוד על ערכי היהדות במיוחד בהקשר חברתי. ב2013 היה ממייסדי "היוזמה הבין דתית בנגב" שמהווה פורום לשיח בין דתי וסובלנות בנגב הכולל אנשי דת וחינוך מוסלמיים, נוצרים ויהודים. היוזמה גם ארגנה פעילויות רבות בתיכונים, בתנועות נוער ובמכרזי קהילות בכל הנגב, כולל בתוך האוכלוסייה המוסלמית והיהודית.
התחביבים של הרב גרץ כוללים ריצה וצילום. הוא התחיל ריצה ארוכה ב1976, וסיים ריצות רבות בכל העולם כולל 10 ריצות של מרתון הכינרת. תערוכת צילום שלו הוצגה בניו יורק בגלריה של קלייד מאק ב1966, ותערוכה נוספת של תצלומי פרחי בר של הנגב הוצגה בגלריה של בית כנסת פרק אווניו בניו יורק ב2009.
הרב גרץ שמש כרב קהילת מגן אברהם בעומר בין השנים 1974 – 2005, כאשר הוא פרש לגמלאות. הוא מוכר במיוחד בכישרונותיו כמלווה רוחני ועבור הפעילות הציבורית שלו בעומר, בנגב באופן כללי, ובאינטרנט. בנוסף לתפקידיו בקהילת מגן אברהם ומכללת קיי בבאר שבע (1974 – 2005), הוא היה בין המייסדים והמנכ"ל הראשון של התנועה המסורתית בישראל (1976 – 1978), ופעמיים שרת כנשיא של כנסת הרבנים בישראל (1976, 1992).
כנשיא של כנסת הרבנים בישראל הרב גרץ היה בין היזמים של הקמת תנועה מסורתית בישראל ושמש כמנכ"ל הראשון של התנועה. בתקופה הראשונה הוא קבע את משרד התנועה בירושלים והיה מרכזי במשא ומתן עם בית המדרש לרבנים באמריקה שהוביל לייסוד התנועה ולמימונו בתחילה דרכה. בתקופה השנייה הוא היה מעורב גם בהקמת נוע"ם, תנועת הנוער של התנועה. והיה מרכזי בהקמת הלשכה לשרותי דת של כנסת הרבנים וגם עם שיתוף של התנועה המתקדמת. הוא התחיל את המשרה של רכז כנסת הרבנים בישראל, ומעורב פעיל בהקמת בית המדרש לרבנים של מכון שכטר. הוא גם שמש כיושב ראש של ועד הסידור של כנסת הרבנים שהוציא לאור הסידור המסורתי הראשון בעברית "סידור ואני תפילתי".
באותם הזמנים קהילת מגן אברהם צמחה מ15 משפחות ליותר מ100, ועברו מתפילות בחדר בבית הספר עומרים לבניין מרשים על מגרש של 4 דונם. הרב גרץ ייסד תכנית לבני מצווה שהייתה מבוססת על לימוד עמוק ורציני של מושגי היהדות ולא רק כישורים של אמירת התורה וההפטרה. הוא התחיל קשר רצוף עם בית ההארחה לזקנים בגני עומר ובמכבי לגיל הזהב. הוא ייסד וניהל קייטנת קיץ עם תוכן יהודי ותרבותי לילדים שממשיך עד היום. ב1999 הוא ייסד תכנית היול"א של מגן אברהם שהיום מחנכת יותר מ100 ילדים כל יום במרחב בנייני הקהילה.
ב1987 בית המדרש לרבנים בניו יורק העניק לרב גרץ פרס ישראל פרידלנדר בשנת ה100 של קיומו, וב1989 הוא הופיע כ"אדם השנה בתחום הדת" בעתון קול העיר של באר שבע. בכנס של כנסת הרבנים שנערך בישראל ב1998 לציון 50 שנה לתקומת מדינת ישראל, כנסת הרבנים יחד עם בית המדרש לרבנים ומכון שכטר העניקו לרב גרץ אות כבוד על פעולותיו להקים ולטפח את היהדות המסורתית והתנועה המסורתית בישראל.
הרב גרץ מוכר גם בחוגי ההגות היהודית בישראל, גם עבור מאמרים וספרים שהוא פרסם על היהדות ומחשבת ישראל. הוא גם השתתף בוועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל וכתב מספר תשובות לוועד.
אחרי פרישתו לגמלאות הרב גרץ שרת כרב מחליף בקהילת רמות ציון בנורת'רידג' קליפורניה (2006) ובקהילת פרק אווניו בניו יורק (2009). הוא גם קבל פרס הרב שמעון גרינברג מבית המדרש לרבנים ע"ש זיגלר בלוס אנג'לס קליפורניה להישגים של חיים. ב2011 הרב גרץ שרת כרב מחליף במלבורן אוסטרליה, וב2012 התנועה המסורתית בישראל העניקה לו אות "עשה לך רב" להכרה להישגים של חיים.
הרב גרץ נשוי לנעמי לייבוביץ' גרץ שהכירו בלימודיהם בבית המדרש לרבנים בניו יורק. נעמי תרמה תרומה גדולה ומשמעותית ביותר לחקר של פרשנות פמיניסטי למקרא, ולנושאים של מגדר ביהדות. הספר שלה באנגלית על היחס אל הכאת נשים בספרות ההלכתית ובחברה היהודיתSilence is Deadly: Judaism Confronts Wifebeatin   הוא ספר מכונן בתחום זה. יש להם 3 ילדים, הרבה אריאלה גרץ בר טוב, הרב צבי גרץ, ואביגיל גרץ סופרת ומחזאית.

צפו בסדרת הסרטונים מיום העיון לכבוד 50 שנה להסמכתו לרבנות של הרב מיכאל גרץ כאות הערכה להגותו, לפועלו ולתרומתו לתנועה המסורתית ולחברה בישראל.

לצפיה בכנס הקליקו כאן: